O vybavení na vodu

Na tomto místě bychom rádi přiblížili, na čem všem vlastně v oddíle jezdíme a proč to tak děláme.
 

Pálavy

Pálavy jsou nafukovací čluny od Gumotexu, které byly v oddíle poprvé pořízeny v roce 2002 a některé z těchto veteránů s námi dokonce jezdí doteď (2018). Původní verze byla dlouhá 380 cm a na příidi i zádi měla nafukovací dílec, tolik oblíbený při opalování. Nové Pálavy 400, na kterých také jezdíme, tyto dílce postrádají, na druhou stranu, při své větší délce dosahují vyšších rychlostí při zachování dobré točivosti (příd i záď jsou lehce zvedlé) a celkové vyznění jízdy je o něco sportovnější. Současné Pálavy sestávají z dvou nafukovatelných bočních válců a podlážky. Na starší typ lodi bylo možné použít mírně improvizovanou špricdeku, která ale ve větších vlnách selhávala ve funkci. Vzhledem k tomu, že loď postrádá vylévací otvor, tak je vhodná maximálně do obtížnosti WW III.
    Starší typ Pálavy a jeho použití u nás v oddíle
    Novější typ Pálavy
 

Baraky

Baraky jsou lodě od Gumotexu vycházející z Pálav. Při délce 410 cm a nosnosti 350 kg hravě unese i 2 porcelány (člen posádky sedící uprostřed lodi), či opravdu těžké vodáky. V oddíle na nich časo jezdí admiralita či starší skauti, protože na její ovládání je třeba větší zkušenost (nebo síla). Velká odlišnost od Pálavy je samovylévací, uzavíratelné dno. Díky němu je možné jezdit i poměrně těžkou řeku bez špricdeky a bez vylévání. Kdo si ho ale na klidné vodě nezavře, bude sedět trochu v mokru.

    Baraka a její samovylévací systém

Yukon

Náš nejnovější přírůstek. Při délce 435 cm již trochu tank, který neutáhne každý. Velmi podobná Barakám. Jsou na ní speciální loďáky, kterým se netrhají poutka, ale zase do nich teče:( Také mají svojí vlastní pumpu, tak na to musíme myslet, nebo budeme loď nafukovat horko-těžko. Jejich výhodou je stejně jako u Baraky širší možnost využití na obtížnější či vodnatější toky.
 

Kajaky

Náš oddílový kajak se jmenuje Fuga (ta nahoře) a je značky Dagger, typ Centrifuge. Tento model není žádný mladík a za nedlouho oslaví 20 let (jak je starý náš oddílový, nevíme). Měří 2m 39cm, váží 17kg, takže kdo s ním bude radši přenášet než jezdit, tak si docela mákne. Délkou se řadí do skupiny playboatů - lodí, které se hodí na běžný surf ve vlně, ale nějakou lehčí WW4 také zvládnou. Není to loď na ježdění po voleji, ale rychlostí budete směle konkurovat... možná tak Pálavě. Nemálo lidí se na Fuze naučilo eskymácký obrat. Dalšími kajaky (taktéž playboaty) disponují také téměř všichi vedoucí, kteří jsou ochotní jejich půjčení směnit za umytí ešusu po jídle.

Pádla 

S jedním listem
I o pádlech se dá dělat celá věda - existují pádla dřevěná, plastová, duralová, nebo třeba kevlar-karbonová a každé se hodí na něco jiného. Většina pádle v oddíle jsou "profiplasty" různých velikostí. Orientační pravidlo zní, že vaše pádlo by vám mělo být pod bradu když stojíte. Jelikož pádlo je na pádlování (nebo u nás v oddíle na stavění věšáků...) ctímě, že je potřeba se k němu chovat s úctou a neházet s ním po zemi, či ho třeba nepoužívat jako zbraň. Kdo tak činí, bude se mu muset omluvit.
 
Se dvěma listy- kajakářská
Zde je situace složitější. Existují totiž pravá a levá - jedna ruka kajakáře je totiž na pádle pevně (podle toho pravé či levé) a druhou pádlo prokluzuje. Co se týče délky, tak většinou by mělo být zhruba tak dlouhé, že když na horní list dáte ve stoje ruku, tak jí máte lehce pokrčenou. Další věc je sklon listů mezi sebou. Ten je od 0 do 90 stupňů a vychází zejména z toho, na co je jezdec zvyklý a co přesně na kajaku dělá (rodeisté jezdí třeba s pádly s menším úhlem).
 
    Nahoře pádlo s jedním listem, dole kajakářské pádlo se sklonem listů 90°
 

O bezpečnosti na vodě

V této části se můžete seznámit s nejčastějšími bezpečnostními a záchrannými pomůckami využívanými v oddíle. Pokud máte jakékoliv otázky, mrkněte do této sekce, jestli již náhodou nejsou zodpovězeny
 

Vesty

Při jízdě na vodě používáme plovací vesty. Zde je nutné podotknout, že plovací vesty jsou něco jiného než vesty záchranné, které mají límec, pomáhající udržet nad hladinou i hlavu plavce v bezvědomí. Používáme je všichni, na tekoucí vodě od WWII včetně vedoucích. Při hrátkách na netekoucí vodě můžou být bez vesty pouze ti, kdo mají splněnou odbornost Plavce (v oddílové verzi). Před nasednutím na vodu provádíme check-in. Každý člen musí být zkontrolován někým z admirality, že je na vyplutí připraven. Zejména se dbá na zapnutí helmy a utáhnutí popruhl vesty.
Vest je mnoho druhů, v oddíle nicméně využíváme pro menší děti verzi s límcem, pro starší pak jednoduchou vestu. Vedoucí vesměs disponují vybavenějšími vestami s kapsami a bezpečnostními prvky, jako jsou reflexní pruhy, píšťalka, bezpečnostní popruh a skládací kapsa na házecí pytlík.
Na obrázku je názorně vidět, že špatně utažená vesta je spíše přítěží, protože plavce škrtí; dětská vesta.
    Jednodušší typ vesty; vybavenější vesta s bezpečnostními prvky.
 

Helmy

 Co se týče helem, na rovné vodě je používat nemusíme, (tedy pokud nám zároveň náhodou neslouží i jako pokrývka hlavy), ale od WWII včetně je opět používají všichni. Využíváme buď jednoduché, které mají stabilní velikost, nebo pak se štelovatelným vntřním skeletem, která padne více velikostem. 
  
 

Házecí pytlík

 Nejhojněji využíváným prvkem záchrany je bezesporu házecí pytlík. Jedná se o plovoucí lano, dlouhé 10-25m složené v pytlíku zakončeném plastovým okem pro lepší úchop. Hlavním účelem je záchrana plaváčka. Její správné použití nicméně vyžaduje značnou praxi a zručnost.