Jamboree

03.05.2013 12:08

Jamboree je velké skautské setkání pořádané na národní nebo mezinárodní úrovni.

Jamboree je název události, kde se setkávají skauti - proto jich existuje mnoho. Mezi nejslavnější a nejznámější patří světové skautské jamboree, ale je i jamboree hluchých skautů, a jamboree skautů na rádiu a mnoho dalších.

 

První světové skautské jamboree proběhlo roku 1920 ve Spojeném království a od té doby se již konalo celkem 21 celosvětových jamboree v různých zemích světa. Poslední konané Jamboree bylo 22nd World Scout Jamboree v roce 2011 ve Švédsku u Rinkaby.

Každé čtyři roky se setkávají tisíce skautů a skautek z celého světa na jednom místě, většinou na jiném kontinentu. Skauti postaví velké stanové město, aby zde zažili dva týdny plné aktivit a dobrodružství. Je to úžasná událost a jedinečná příležitost zažít na vlastní kůži míchání kultur, možnost se setkat a spolupracovat s lidmi z jiných zemí. Na Jamboree se skauti nejenom seznamují a hrají hry, ale také se vzdělávají vtipnou formou a hrou ve věcech globálních problémů (odpad, diskriminace, lidská práva) nebo si zkoušejí různé pokusy a zajímavosti. Zároveň prezentují svou zemi. Čeští skauti se prezentují kromě tradičních jídel, řemesel a tanců také podsadovými stany, které vymysleli na začátku 20. století čeští skauti. Jde o stany s dřevěnou základnou a dvěma postelemi, které způsobují opravdovou zvědavost mezi ostatními skauty z celého světa.

 To je světové skautské Jamboree

Název „jamboree“ vymyslel sir Robert Baden-Powell, zakladatel světového skautského hnutí. Údajně je to složenina ze svahilského přátelského pozdravu jambo a slova corroboree, pocházejícího z domorodých australských jazyků, které znamená "slavnostní setkání". Možných etymologií slova je ale více - dle různých názorů pochází z hindštiny, svahilštiny nebo z jazyků původních obyvatel severní Ameriky.

Největší konané Jamboree bylo to ve Švédsku. Zúčastnilo se ho přes 40 000 skautů ze 146 zemí světa.

Poslední světové Jamboree se konalo v roce 2015 v Japonsku a další nás čeká v roce 2019 v USA ve Virginii.