Miniškolička záchrany + Letem vodním světem

 

O co jde?                                                                                                    

Často se nám stává, že jsme s oddílem na výpravě na vodě a vrátíme se rozladění z netaktních rádoby vodáků a tak jsme začali přemýšlet, co s tím. A protože někde se začít musí, tak  několik členů našeho 8. vodního oddílu skautů na Praze 6 pojalo v loňském roce myšlenku na uspořádání vzdělávací akce, kde by se účastníci vzdělali stran vodácké záchrany, naučili se postupy sebezáchrany a trochu zlepšili svou fyzickou kondici. Zažádali jsme o finanční příspěvek na projekt nazvaný Vodácká miniškolička záchrany nadaci O2 - Think Big a v žádosti jsme uspěli. 

Účastníky jsme na naše akce zvali například tímto videem:

www.youtube.com/watch?v=WNdWEDikbfo&feature=youtu.be

 

Na koho je projekt zaměřen?

Osazenstvo realizovaného projektu tvoří členové oddílu a další lidé z Prahy 6. Z velké části děti z oddílu a střediska (u kterých doufáme, že budou získané poznatky šířit alespoň v teoretické rovině dál), ale i jejich rodiče a jiní dospělí, ať už jako vodáci poměrně zdatní či začínající.

 

2011/2012 - Miniškolička záchrany

V deseti dvouhodinových blocích jsme postupně trénovali samozáchranu, záchranu tonoucího (toto téma přednášeli a názorně s námi trénovali profesionální vodní záchranáři z Červeného kříže), první pomoc na vodě, práci s házečkou, nastupování do lodi z vody v případě převrácení... Celý cyklus byl doplněn krátkými přednáškami na různá vodácká témata - například o vodáckém vybavení, organizaci různých skupin na vodě atp., dále tréninkem plavání a pro zájemce i výukou eskymáků.

 

2012/2013 - Letem vodním světem

V tomto roce jsme získali příspěvek znovu, tentokrát na projekt s názvem Letem vodním světem. Program celého cyklu inovujeme a rozšiřujeme. Hlavní naší myšlenkou je ukázat účastníkům vodu v celé její šíři a pomoci jim vytvořit si pozitivní vztah ke sportu - v tomto ohledu myslíme především na děti. Stejně jako minule bude součástí bazén v rozsahu deseti dvouhodin. Kromě něj však přibudou ještě tzv. suché aktivity (exkurze do vodohospodářské laboratoře, návštěva vodního díla) a mokré aktivity (např. dračí lodě, stand-up-paddle-boarding).  Na bazénu letos plánujeme oproti loňské miniškoličce více plavání a praktického nácviku než teorie. V rámci "mokrých" aktivit se účastníky pokusíme seznámit s nevšedními vodními radovánkami a na "suchých" přiblížit vodu jako pomocníka a ničitele.